All Colorado Beer Festival Craft Beer Competition
Thanks to all who participated in the All Colorado Beer Festival Craft Beer Competition.
There were 133 entries judged and 151 registered participants, judges, and stewards.
Best of Show Winners
Best of Show – Beer
Place | Brewer | Entry Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Oskar Blues Brewery | G'knight Imperial Red IPA | 21B4: Red IPA |
Winning Entries
Table 1: Lagers (18 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Cobin Brown Co-Brewer: Nate Nicklas | Bohemian Girl Pilsner | 5D: German Pils |
2nd | Mark Harvey Co-Brewer: Chris Depew | Durango Dark Lager | 8B: Schwarzbier |
3rd | Mark Harvey Co-Brewer: Chris Depew | Durango Southwest Lager | 2B: International Amber Lager |
Table 2: Specialty India Pale Ales (15 entries)
Table 3: Hybrid, German Wheat & Rye (15 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Justin Zimmerman Co-Brewer: Great Divide Brewing | Samurai Rice Ale | 18A: Blonde Ale |
2nd | Nano 108 Brewing Company Keith Altemose Zach Weller | American Wheat With Mosaic Hops | 1D: American Wheat Beer |
3rd | Andy Bradley Co-Brewer: Fletch | Unibrau Hefe | 10A: Weissbier |
Table 4: India Pale Ale: English, American, and Imperial (13 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Fred Davis | IPA Freely | 21A: American IPA |
2nd | Steve Schuett Co-Brewer: 38 State Brewing Co | 38 State IPA | 12C: English IPA |
3rd | Justin Zimmerman Co-Brewer: Great Divide Brewing | Heyday Modern IPA | 21A: American IPA |
Table 5: Stouts (13 entries)
Table 6: Spiced Beer (12 entries)
Table 7: Belgian & French (10 entries)
Table 8: Bocks, Scottish & Irish Ales (7 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Jenny Jenkins Co-Brewer: Steve Fletcher | Winterfest Bock | 9B: Eisbock |
2nd | Darren Baze Co-Brewer: Dylan Houghton | It Takes A Tribe Red Ale | 14C: Scottish Export |
3rd | Hans Prahl Co-Brewer: Ryon Hogge | Ye' Old' Irish | 15A: Irish Red Ale |
Table 9: English Pale & Brown Ales and Porters (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Matt Georgen Co-Brewer: Justin Burnsed, Nico Cervantes | Resolute Porter | 20A: American Porter |
2nd | Mike Timm | Brown Badger Esb | 11C: Strong Bitter |
3rd | Michael Johnson | Sick Call Ranger Esb | 11C: Strong Bitter |
Table 10: Fruit Beer (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Josh Grenz | Roll In Ze Watermelons | 29A: Fruit Beer |
3rd | Andy Bradley Co-Brewer: Fletch | Cmb Cinnamon Apple Saison | 29B: Fruit and Spice Beer |
Table 11: American Ales (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Richard Kane Co-Brewer: Jason Leeman | Millennial Marmot Brown Ale | 19C: American Brown Ale |
2nd | Brian Castillo Co-Brewer: Something Brewery | Maximum Effort | 18B: American Pale Ale |
3rd | Chad Conway | Euphoria Pale Ale | 18B: American Pale Ale |
Table 12: American Wild Ales (5 entries)
Table 13: Specialty Beer (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style |
---|---|---|---|
1st | Brian Castillo Co-Brewer: Something Brewery | Paranormal Pucker | 34B: Mixed-Style Beer |